Pivní speciály 2022

První čtvrtletí roku

304011P506

Pivo – světlý ležák, EPM: 12 % hm., obsah alkoholu: 5 % obj.

Složení: Složení: pitná voda, ječné slady (1C), chmel, chmelové pelety

Název piva nebo obchodní značka je nejen dnes velmi důležitým prodejním atributem a pokud si myslíte, že jsme se zbláznili, tak snad tentokrát ještě ne. Slavkovský pivovar se zúčastnil projektu, který je zaměřen na využití starých odrůd ječmene a jejich šlechtění k odolnosti vůči suchu, ovšem v požadované sladovnické kvalitě, a právě číslo tohoto projektu je shodné s názvem našeho piva. Jako jedni z mála jsme měli možnost pracovat s touto komoditou a použit ji přesně k tomu, k čemu byla určena. S pokorou a vervou jsme uvařili světlý ležák, nachmelili jej hlávkovým chmelem a pečovali o něj ve sklepě pivovaru. Výsledkem by mohlo být naprosto komplexní a harmonické pivo s plným tělem, požadovaným řízem a ideální hořkostí. Pokud během tohoto roku narazíte na 304011P506, tak pijete Slavkovské pivo!

SLAVKOVSKÁ TMAVÁ DESÍTKA

Pivo – tmavé výčepní, EPM: 10 % hm., obsah alkoholu: 4 % obj.

Složení: Složení: pitná voda, ječné slady (1C), chmelové pelety

Když během ledna 2013 byla uvařena první várka SLAVKOVSKÉ DESÍTKY, nikdo ani nedoufal, že o 6 let později bude tvořit takřka polovinu celkového výstavu Slavkovského pivovaru. V dobách, kdy byl trh nekompromisně ovládán neprémiovou verzí ležáku, si opravdu těžko razila cestu ke konzumentům. Etablovat tento dehonostovaný pivní druh chtělo dosti trpělivosti a úsilí. Nebylo to snadné, avšak během několika let se stala pilířem výčepů nejen v okolí pivovaru. Myšlenka uvařit tmavou odpověď na naše výčepní pivo byla proto velkou výzvou. Tmavé výčepní pivo nebývá často v portfoliu průmyslových pivovarů a také nebývá nikterak rozšířeno v již tak bohatých nabídkách minipivovarů. Skutečnost, že tato piva jsou všeobecně opomíjena, nás vybičovala k tomuto činu. Její cesta na svět byla krkolomná. Zásadní a nejsložitější bylo pečlivě vybrat slady a vytvořit přirozenou barvu, chuť a tělo bez pomoci náhražkových surovin. Decentní jemná chmelová hořkost dopadá na vrub Žateckému poloranému červeňáku. Slavkovská tmavá desítka by měla být harmonická a vybízet k dalšímu napití. Při odhození předsudků by mohla plnit roli piva na celý večer.

POCTIVEJ BOCK

Pivo – světlé silné, EPM: 15 % hm., obsah alkoholu: 6,5 % obj.

Složení: Složení: pitná voda, ječné slady (1C), chmelové pelety

Bock je v Německu velmi oblíbený pivní styl. Historie a tradice tohoto piva a jeho variant je dosti rozmanitá a její základ má většinou historický význam. My jsme jednu tradici nechali vzniknout v roce 2016 a začali před Vánoci vařit náš bock. Repektive ne úplně náš, ale Poctivej bock! Každý rok přijede Radek, majitel Poctivého Výčepu a společně s námi tohle pivo uvaří. Jedná se o silné, světlé, spodně kvašené pivo z prvotřídních surovin, kterému neodepřeme opravdu dlouhé ležení. Poctivej bock se ve Výčepu vždy zajídá obatzdou, sušenou klobásou, tlačenkou nebo nakládaným sýrem.

SLAVKOVSKÝ EXPORT

Pivo – světlé silné, EPM: 13 % hm., obsah alkoholu: 5,5 % obj.

Složení: Složení: pitná voda, ječné slady (1C), chmelové pelety

Tento německý pivní styl, na rozdíl od festbieru, vařený během celého roku je jakýmsi pojítkem mezi pivem helles či pils a silným bockem. Měl by disponovat světlou až zlatavou barvou, plným sladovým tělem a střední hořkostí. Jedná se o prémiové spodně kvašené pivo, bez přítomnosti karamelových a pražených tónů. K jídlu by tohle pivo mohlo fungovat s kuřecím masem, šunkou a třeba i mořskými plody.